Skip to content

Lekarze z piekła rodem: przerażający opis nazistowskich eksperymentów na ludziach

11 miesięcy ago

643 words

Prawie 60 lat temu, po klęsce Niemiec w czasie II wojny światowej, zwycięscy alianci zgromadzili przetrwałego kierownictwa nazistowskich Niemiec w historycznym mieście Norymberdze, aby wezwać je do wyjaśnienia swoich zbrodni przeciwko ludzkości. Chociaż proces przywódców politycznych reżimu jest najbardziej znany z oskarżeń, w następnych trzech latach śledzono procesy oskarżonych zaangażowanych w nazistowski system medyczny, wojskowy, gospodarczy, sprawiedliwości i eksterminacyjny. Pierwszą z tych kolejnych oskarżeń była próba medyczna, która wystawiła na świat okrucieństwa popełnione w obozach koncentracyjnych i program eutanazji osób z niepełnosprawnością umysłową i fizyczną. Proces ten najlepiej zapamiętać dziś jako źródło Kodeksu Norymberskiego, pierwszego międzynarodowego wysiłku na rzecz kodyfikacji etyki ludzkich badań. Dochodzenie oskarżonych w sprawie medycznej w procesie norymberskim, 1946 r. Dzięki uprzejmości Sentient Publications / Office, szefa rady ds. Zbrodni wojennych, armii amerykańskiej.
(Postać)
Vivien Spitz był 22-letnim reporterem sądowym z Detroit, który został zwerbowany przez Departament Wojny, aby pomóc w rejestrowaniu prób. Przybywając do Norymbergi samolotem wojskowym, odkryła zbombardowane miasto, które 18 miesięcy po zakończeniu wojny wciąż żywiło nieuzbrojonych nazistów, którzy pojawili się w nocy z ruin, by zbombardować obiekty sojusznicze, w tym hotel, w którym przebywał i mordował nieostrożnych członków sił okupacyjnych. Bez przygotowania do tego, co miała usłyszeć, Spitz został wepchnięty w badania medyczne, obracając się i wysuwając na 15-minutowe segmenty, aby zapisać w stenogramie zeznania świadków, czasami walcząc o powstrzymanie łez.
Nie brakuje sprawozdań o perwersyjnych czynach popełnianych przez nazistowskich lekarzy. Ale żadne streszczenie akademickie, które przeczytałem, nie przenosi horroru ich działań tak silnie, jak ta książka. Spitz organizuje swoje konto tak, jak można oczekiwać od reportera sądowego – gromadzi fragmenty zeznań ofiar, świadków i sprawców, pozwalając im mówić same za siebie. I robią to z mocą, która może prowadzić nawet do lekarzy, którzy nigdy nie uważali się za wrażliwych, aby zdecydować, że nie jest to książka do przeczytania, zanim zgasną światło przed snem.
Bezczelne odniesienia do nazistowskich okrucieństw są dziś powszechne, ale warto pamiętać, co naprawdę wydarzyło się z rąk dobrze wyszkolonych lekarzy w obozach zagłady. Ofiary umieszczano w komorach o niskim ciśnieniu, które symulowały duże wysokości lub w kadziach schłodzonej wody morskiej, aby sprawdzić, ile czasu zajmie im śmierć. Wielu z tych, którzy przeżyli, zostało zabitych, aby wykonać sekcję zwłok. Więźniowie celowo byli narażeni na malarię, tyfus i zapalenie wątroby; zostały zmuszone do wdychania lub połykania gorczycznego gazu; ich skóra była pokryta fosforem zapalającym, który następnie został zapalony; i miał rany celowo wstrzyknięte z ropą, by wywołać gangrenę gazową. Wykonano nacięcia, w które wstawiono bakterie i fragmenty drewna i szkła. Skrawki kości i całe kończyny zostały usunięte od zdrowych więźniów, a następnie przeszczepione do innych ofiar Zdjęcie w książce z koszem pełnym zdrowych odciętych nóg świadczy o szaleństwie, które pokonało niemiecką medycynę.
Kilka lat po doświadczeniach w Norymberdze Spitz, który jest pochodzenia niemieckiego, był oszołomiony, gdy znalazł ludzi i organizacje, które zaprzeczają, że Holokaust i inne okrucieństwa nazistowskie kiedykolwiek miały miejsce. Od tego czasu poświęciła się wykładaniu swoich doświadczeń, próbując zdemaskować negacjonistów. Bardziej niż najbardziej beznamiętny traktat, ta po prostu napisana, najwyraźniej pełna uczuć i głęboko niepokojąca książka wyjaśnia, jak dokładnie można zniekształcić przywoływanie medycyny.
Paul S. Appelbaum, MD
University of Massachusetts Medical School, Worcester, MA 01655

[podobne: dofinansowanie do aparatu słuchowego, rehabilitacja domowa kraków, korona protetyczna cena ]
[przypisy: the binding of isaac rebirth allegro, infolinia hiv, syndrom dda test ]

0 thoughts on “Lekarze z piekła rodem: przerażający opis nazistowskich eksperymentów na ludziach”