Skip to content

Air-Bag Keratitis

1 rok ago

508 words

Niedawno natknęliśmy się na wcześniej nieopisaną komplikację związaną z usterką poduszki powietrznej samochodu. Dwuletni chłopiec był nieokiełznanym pasażerem w wypadku dwóch samochodów i został wyrzucony z tylnego siedzenia do przodu, lądując twarzą do góry pod deską rozdzielczą. Poduszka powietrzna kierowcy napompowała powietrze i pękła, a pasażerowie samochodu zasypali drobnym czarnym proszkiem. Czterech pasażerów przebadano w miejscowej izbie przyjęć, a oczy dziecka krótko nawadniano za pomocą normalnej soli fizjologicznej. Pacjent był widziany przez okulistę cztery godziny po urazie i miał obustronną światłowstręt, łzawienie i zaczerwienienie. Pozostali trzej pasażerowie samochodu mieli normalne pH łez i brak objawów ocznych.
Ostrość wzroku obu oczu dziecka mierzono liczeniem palców. Badanie okulistyczne ujawniło rumień skóry twarzy i powiek oraz umiarkowany zastrzyk spojówek. Obie rogówki wykazywały ogniskowe zmętnienie, z dużymi wadami nabłonka międzypęcherzykowego. PH łez wynosiło od 8,5 do 9,0 w obu oczach. Podwójne wywinięcie powiek i zamiatanie fornirów spojówkowych spowodowało niewielką ilość panikulującego obcego materiału. Każde oko nawadniano zrównoważonym roztworem soli, a następnie 3 litry roztworu Ringera z użyciem irygacyjnej soczewki twardówki. Wartość pH bezpośrednio po i 30 minut po irygacji wynosiła 7,5 w obu oczach. Miesiąc później wzrok dziecka powrócił do 20/40 w prawym oku i 20/30 w lewo, z resztkowymi, małymi, powierzchownymi bliznami rogówkowymi. Dziecko jest ściśle monitorowane przez pediatrycznego okulistę pod kątem możliwego rozwoju niedowidzenia.
Poduszka powietrzna w samochodzie to gumowana nylonowa torebka, która wybucha podczas iskrowego zapalenia azydku sodu i daje gazowy azot, popiół i niewielką ilość wodorotlenku sodu.1 Te produkty najprawdopodobniej były odpowiedzialne za urazy oczne i oparzenia twarzy u naszego pacjenta . Następnie zbadaliśmy drugiego pacjenta, który doznał oparzeń chemicznych twarzy i powiek, bez zapalenia rogówki, po napełnieniu poduszki powietrznej i pęknięciu.
Nasilenie alkalicznego oparzenia oczu zależy od czasu ekspozycji oraz stężenia i pH alkaliów.2 Alkalia wnikają do oka łatwiej niż kwasy i powodują bardziej rozległe uszkodzenia. Konieczna jest szybka irygacja oczu dowolnym czystym roztworem wodnym, a badanie pH należy wykonać przed, zaraz po i 30 minut po nawadnianiu. Wzrost pH sugeruje, że uwięzione cząstki stałe uwalniają dodatkową substancję chemiczną, jak zauważył nasz pacjent. Obrzęk rogówki oznacza poważne obrażenia, a blanszowanie spojówki jest złowieszczym znakiem. Ten pacjent miał szczęście, że zaszczepienie zasadą było ograniczone, minimalizując uszkodzenia spowodowane długotrwałym narażeniem oczu. Byliśmy zaskoczeni, że w tym otoczeniu pojawił się chemiczny zapalenia rogówki i mamy nadzieję, że ten raport zaalarmuje naszych kolegów do potencjalnie poważnego podmiotu zagrażającego wizji.
Herbert J. Ingraham, MD
Henry D. Perry, MD
Eric D. Donnenfeld, MD
North Shore University Hospital, Manhasset, NY 11030
2 Referencje1 National Highway Traffic Safety Administration. Wytyczne ratownictwa awaryjnego dla samochodów wyposażonych w poduszki powietrzne. Washington, DC: Government Printing Office, 1990.
Google Scholar
2. Pfister RR. . Uszkodzenia chemiczne oczu. Okulistyka 1983; 90: 1246-53.
Web of Science MedlineGoogle Scholar
(21) Listy
Zamknij listy
[więcej w: syndrom dda test, dofinansowanie do aparatu słuchowego, laser biostymulacyjny ]

0 thoughts on “Air-Bag Keratitis”